ENGİZ KADIN KOOPERATİFİ KURULUMU

ENGİZ KADIN KOOPERATİFİ KURULUMU

19 MAYIS'IN İLK ÜRETİCİ KADINLAR KOOPERATİFİ KURULUYOR
Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlık döneminde gerçekleştirdiğimiz kadınlara yönelik bilgilendirme toplantısında 19 Mayıs ilçemizde bir kadın örgütlenmesinin eksikliğinin olduğunu tespit ettik ve Eylem Planımıza ilçemizde bir üretici kadınlar kooperatifi ve kadınlar derneğinin kurulmasının teşvik edilmesi, gerekli ekipmanların temin edilmesi, eğitim programları düzenlenmesi ve iyi uygulama ziyaretleri düzenlenmesi faaliyetleri ekledik.
Kooperatifin kuruluş sürecine kadar potansiyel üretici kadınlara yönelik mutfak eğitimleri, kooperatif kurulum mevzuat eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, mesleki eğitimler, satış ve pazarlama eğitimleri düzenleyerek bilinçlenmeleri sağlanmıştır. Ayrıca teknik gezi programları organize ederek kooperatifçilikte ülke çapında markalaşmış AMESİA, kendi imkanlarıyla başarı öyküleri yazan Gümüşhacıköy Kadın Kooperatifi ve EMEK Kadın Kooperatifi gibi başarılı kooperatiflere toplamda 10 adet çalışma ziyaretleri düzenledik. Bu sayede alt yapısı sağlam ve devamlılığı olan bir yapı oluşturmayı amaçladık.
Uzun süren emekler ve çalışmalar sonucunda da 11 kurucu ortaktan oluşan "S.S. Engiz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi" ismi ve "Engiz Kadın Kooperatifi" unvanıyla Samsun Ticaret İl Müdürlüğü'ne resmi başvurumuzu gerçekleştirdik.
Engiz Kadın Kooperatifi faaliyetlerine başlamasıyla birlikte ilçemize özgü gıda, el sanatları ve tasarımsal birçok ürünün işlenmesi paketlenmesi ve satışını gerçekleştirerek ilçemizin marka değerini artırması ve kadınların ekonomiye katılımları sağlayacak.
Bu süreçte kooperatifimizin kurulumunda destek olan başta 19 Mayıs Kaymakamımız Sn. İbrahim Civelek'e, desteğini her zaman hissettiğimiz ve sürecin başından bu yana destek veren 19 Mayıs Belediye Başkanımız Sn. Osman Topaloğlu'na, Samsun Ticaret İl Müdürümüz Sn. Kürşat Turpçu'ya, OMYEGDER Yönetim Kurulu Başkanımız Yönetim Kurulu Üyelerimize, 19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Sn. Galip Baykal ve Mühendislerimize teşekkür ediyoruz. 19 Mayıs ilçemize hayırlı uğurlu olsun.
19 Mayıs'ta kadınların üretimde daha fazla söz sahibi olacakları bir dönem başlıyor.